GYÓGYULJ ÉS GAZDAGODJ!

2017. november 3., péntek

A refluxbetegség


A reflux (gastroesophagealis reflux, GERD) betegség tüneteit az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe, kimarja annak belső falát, és kialakul az a panasz, amit a mindennapokban gyomorégésként emlegetünk.
Savas reflux időnként egészséges emberekben is jelentkezhet, ám egészséges egyénben jól működnek a savas vegyhatást közömbösítő, védő mechanizmusok. Ilyen védőfunkciót jelent a nyelőcső féregszerű (perisztaltikus) mozgása, amely a visszaáramlott savas gyomortartalom szinte teljes mennyiségét képes rövid idő alatt visszaterelni a gyomorba. 

Védő szerepet tölt be a nyál is, amely fokozatosan semlegesíti a savas vegyhatást, illetve védi a nyálkahártyát a mirigyek által termelt lúgos vegyhatású nyák is, amely a nyelőcső belső felszínét borítja.

Ha azonban ezek a védő tényezők nem működnek megfelelően és a savas reflux hetente többször is jelentkezik, akkor a maró sav károsítja a nyelőcső kevésbé ellenálló belső felszínét. Az így kialakuló állapotot nevezzük gastroesophagealis reflux betegségnek, azaz angol nevének rövidítése alapján GERD-nek.

A nyelőcső védőfunkciói: 
A nyelőcső féregszerű mozgása. 
A nyelőcső alsó záróizmának megfelelő működése. 
A nyál savközömbösítő hatása.
A nyelőcső belső falát bevonó nyák védőhatása.

Bár a gyomorégés enyhítésére több házi módszer is ismert, a hosszasan fennálló tüneteket mégis komolyan kell venni! A gyakori savas reflux ugyanis nemcsak kellemetlen tüneteket okoz, hanem hosszabb távon súlyos szövődményekhez, például nyelőcső szűkülethez vagy akár rákos megbetegedéshez is vezethet. Ha Ön is gyakran észleli magán a gyomorégés tüneteit, a hatékony kezelés mielőbbi megkezdése valamint az esetleges szövődmények megelőzése érdekében mielőbb keresse fel orvosát!

Mi az oka a reflux betegség kialakulásának?

Normális működés esetében a szájüregben falattá formált táplálék a nyelőcsövön keresztül egy záróizom - a gyomorszáj (cardia) - megnyílása után a gyomorba kerül. Az izomgyűrű alaphelyzetben zárva van, csak a lenyelt étel átengedése idejére nyílik meg, majd utána rögtön újra bezárul, ezzel akadályozva meg a gyomor savas tartalmának visszaáramlását a nyelőcsőbe.

Reflux-betegség esetén ez a záróizom elégtelenül működik, így a sav visszaáramlik a nyelőcsőbe (regurgitáció). Károsodik ugyanakkor a nyelőcső öntisztuló, önvédelmi folyamata is. A nyelőcső mozgásának elégtelensége miatt elhúzódik a kiürülés folyamata, így a savas gyomortartalom hosszabb időt tölt a nyelőcsőben, és izgatja annak nyálkahártyáját, ezzel égő, maró érzést okozva.

A folyamat ráadásul "ördögi körként" működik: a nyálkahártya károsodása miatt kialakuló gyulladás tovább ront a nyelőcső mozgásán, ami még súlyosabban károsítja annak védőfunkcióját. Az így kialakult folyamatos maró hatás hosszútávon emésztőszervi fekélyek kialakulásához vezethet, különösen súlyos szövődményként pedig daganatos megbetegedések megjelenését is okozhatja. A probléma időben történő felismerése tehát kulcsfontosságú a betegség sikeres kezelése szempontjából.

Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/reflux_gyomorfekely/315/a-reflux-betegseg-gerd 


2017. október 30., hétfő

A fekete berkenye pozitív hatásai a szervezetünkre

Thinkstock


Kutatásokkal is sikerült igazolni, hogy a fekete berkenye rengeteg hasznos antioxidánst, vitamint és tápanyagot tartalmaz, amelyre az emberi szervezetnek naponta szüksége van.
A fekete berkenye ízéről nem állítható, hogy finom, hiszen fanyar, kesernyés, savanykás, de nem is ez a lényeg, hanem a bogyókban rejlő számtalan jótékony hatóanyag.
Lássuk most, hogy konkrétan mit is tud a fekete berkenye:
1. Számos antioxidánst tartalmaz
Nagyon sok benne az antocianin és a proantocianidin, természetesen nem hiányozhat belőle a C-vitamin, valamint az Omega 3 és Omega 6 zsírsavak sem.

2. Vasban is nagyon gazdag
100 g fekete berkenyében 16,9 g vas található. A kis bogyók emellett védik az emésztést, csökkentik a káros koleszterinszintet, és a megemelkedett vércukorszintet, ezért a cukorbetegek számára is nagyon egészséges.

3. Vitaminok
A fekete berkenye akár a napi C-vitamin szükséglet 35 százalékát is biztosítja, hozzájárul a kollagén termeléséhez, erősíti az immunrendszert és csökkenti a gyulladásokat is. A berkenyében rengeteg a P-vitamin, 5-ször több, mint a szőlőben, ami azért jó, mert segít megkötni a C-vitamint. A berkenyében lévő E-vitamin 8 százalékban, a K-vitamin 17 százalékban, az A-vitamin 7 százalékban, a kálium 3 százalékban, a magnézium 5 százalékban, a kalcium 5 százalékban és a mangán pedig 32 százalékban fedezi a napi szükségletet.
A számos hasznos nyomelemnek köszönhetően a berkenye 80 százalékban véd a vastagbélráktól, valamint 60 százalékban pedig a nyelőcső ráktól.

4. Véd a megfázástól, a betegségektől
A legjobb pár szemet megenni naponta, nyersen és természetesen cukor nélkül, amivel nagyon sokat teszel az egészséged megőrzéséért.
Fogyasztás
Akár turmixgépbe is teheted a bogyókat, majd a kapott gyümölcslét mézzel édesítve fogyaszthatod. A hűtőben a turmix egy hétig megőrzi jótékony hatóanyag-tartalmat, de akár a bogyókat le is fagyaszthatod, így még tovább lehet tárolni. Ha megszárítod, kiváló teát készíthetsz belőle, amely tele lesz antioxidánsokkal.
A szárított bogyókból napi 30 g-ot szabad felhasználni. Hogy jobb legyen az íze, más, édesebb gyümölcsöt is hozzá keverhetsz, például málnát, epret, diót, mandulát.

Az aszpirin jótékony hatásai

Képtalálat a következőre: „aszpirin tabletta”

Az aszpirin a nyugati orvoslás és gyógyszergyártás talán leggyakrabb használt gyógyszere. Fejfájás esetén van, aki csak erre esküszik, de érdekes módon más területeken is kihasználhatjuk a pirula hatóanyagait.
1. Meggyógyítja a rovarcsípéseket

Egyszerűen csak rá kell tenni az aszpirint a csípés helyére, és a fájdalom, viszkető érzés hamarosan enyhülni fog, és a kipirosodott bőrfelület is eltűnik.

2. KÉZFERTŐTLENÍTŐ

Ha citromlében feloldunk egy aszpirint, egy olyan oldatot kapunk eredményül, amely elpusztítja a baktériumokat, kezünk fehérebb, ápoltabb lesz, de a ruhákból is kiszedi a fűfoltokat.

3. KORPA ELLEN

Törjünk össze két aszpirint, és adjuk hozzá egy kisebb pohár samponhoz, amelyet éppen használunk. A kapott masszát vigyük fel a hajunkra, és hagyjuk ott két percig. Ezután öblítsük le, és még egy adagot kenjünk fel. A második öblítés után a hajunk már sokkal fényesebb lesz, és a korpa is eltűnik.

4. ELTŰNTETI A HARAPÁSOK NYOMAIT

Ez azoknak praktikus, akik egy szenvedélyes éjszaka után úgy ébrednek fel, hogy nyakukon kivörösödött harapások nyomai éktelenkednek. Ha nem akarnak így nyilvánosság előtt mutatkozni, akkor egy aszpirinnel masszírozzák be a területet, és utána kevés vízzel öblítsék le.

5. MEGHOSSZABBÍTJA A VÁGOTT VIRÁGOK ÉLETTARTAMÁT

Csak annyit kell tenni, hogy egy-két aszpirint dobjunk bele a vázába, így a virágok több napig is frissek maradnak.

6. REMEK FOLTELTÁVOLÍTÓ

Egy pohár vízbe tegyünk bele két aszpirint, oldjuk fel, majd az oldatot vigyük rá a foltra, majd távolítsuk el a csúnya szennyeződéseket.

7. MEGSZABADÍT A BŐRIRRITÁCIÓTÓL

A kiütésektől, de akár a bőrgombától is megszabadulhatunk. Pár szem aszpirint zúzzunk porrá és hintőporként használjuk. Egy nap két alkalommal vigyük fel a problémás bőrfelületre, ameddig a foltok, kiütések meg nem szűnnek.

8. 

8. ELTÁVOLÍTJA AZ IZZADTSÁGFOLTOKAT

Nem kell többé eldobni azokat a fehér pólókat, amelyekből nem jön ki a sárgás színű verejtékfolt, mert ezt két aszpirinből és egy fél bögre vízből készített oldat képes eltávolítani. Áztassuk be a foltokat az aszpirines vízbe, és hagyjuk, hogy 2–3 óráig kifejtse hatását. Utána öblítsük ki a pólót.

9. 

9. MEGÖLI A SZEMÖLCSÖKET IS

Ha pár aszpirint összetörünk, és rátesszük a szemölcsökre, majd egy sebtapasszal leragasztjuk, akkor napok alatt lehullhat ez a csúnya kinövés, de mindennap ismételjük meg az eljárást.

10. A BŐRKEMÉNYEDÉS, A TYÚKSZEM IS KEZELHETŐ

Hat darab aszpirint törjünk össze, és keverjük el egy fél kanál citromlével és ugyanennyi vízzel. Ezt tegyük rá egy sebtapaszra, vagy egy nagyobb textil darabra, és azzal kössük be a problémás területet. Tíz percig tartsuk ezt rajta, majd habkővel dörzsöljük meg a bőrkeményedést. Tyúkszem esetén addig alkalmazzuk az eljárást, amíg az le nem szárad.
 (Forrás: twice)

2017. szeptember 26., kedd

A csalán pozitív hatásai

Elmondani sem lehet, mennyi gyógyerő van ebben a növényben.
Egyik legjobb salaktalanító gyógyfű, feloldja az anyagcseréből származó mérgeket, eltávolítja a testből mindet.
Gyógyereje
Elmondani  is lehetetlen a csalán számos pozitív hatását. A vesét élénkebb kiválasztásra serkenti, tisztítja a vért a  húgysavtól, ezért jól bevethető köszvény, ízületi gyulladások, fájdalmak ellen. A régi gyógymódot, hogy a fájó testrészeket a csalán friss levelével csapkodják meg, ma is bevetik. Lázcsillapításra, vérszegénységre és bőrbajokra is alkalmazzák.
A vese- és hólyagkőre hajlamosaknak érdemes sokszor csalánteát inniuk, mert segítségével még idejében kihajtódik a homok. Tisztító, összehúzó hatása miatt nagyon jó gyomor- és bélhurut elmulasztására. Teája energizáló szer, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) visz be a testbe.
A gyökeréből készült tea megállítja a prosztata megnagyobbodását, növeli a vizelet mennyiségét, felére csökkenti a vizelési ingert, könnyíti a vizeletáramlást. Leviszi a vércukrot. Fokozza a szervezet immunitását. Allergiás betegségeknél is segít.
Teaként
A csalánlevél teát forrázni kell, a gyökérteát forralni 5 percig.
Tavasszal és ősszel érdemes 6 hetes vértisztító csalántea kúrát folytatni napi egy teával éhgyomorra. Vese- és hólyaghomok hajtásra egy egész liter csalánteát egy óra alatt kell elfogyasztani (egy liter víz + egy púpozott evőkanál csalánlevél). Vízhajtásra reggel fogyasszunk egy teát, ha intenzívebb kúrára van szükség, egy hétig minden reggel fél litert. Az első csészével reggel, étkezés előtt egyszerre, a második csészével utána kortyonként.
Nem ajánlott azonban keringési zavar vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma kezelésére. 6 hétnél tovább ne alkalmazzuk, utána hathetes szünetet kell tartani. Kovasav tartalma felszaporodhat a vesében és homokot, követ idézhet elő, ezért ne fogyasszuk állandóan. Húgyúti tisztításra 10 napon keresztül napi 2 tea étkezések között.
Lázcsillapításra naponta 3 csészével étkezések között. Gyomor- és bélhurut esetén, gyulladáscsökkentésre naponta egy csészével 3-4 napon keresztül. Vérképzésre naponta egy csészével éhgyomorra. Prosztata megnagyobbodásra napi egy csészével a reggeli órákban.  Székrekedésre este egy csészével. Emésztésjavításra egy hónapig minden reggel egy csészével. Máj és epebántalmakra reggel éhgyomorra minden másnap egy csészével egy hónapon keresztül. A lép betegségeire egy hétig minden nap egy csészével.
Csalánlé: gyümölcscentrifugában préseljék ki egy tálkányi friss csalánhajtás levét, keverjék össze egy pohár vízzel. Naponta kétszerre igyák meg étkezés előtt. Ekcéma, pikkelysömör gyógyítható vele. Ezekre még ihatják a csalán, orvosi veronika, zsálya, zsurló egyenlő arányú keverékéből készült teát napi egy csészével.
Felhasználása külsőleg
Torokgyulladás kezelésére gargarizálásra (fél liter víz, egy púpos evőkanál szárított csalánlevél és egy evőkanálnyi szederlevél) a nap folyamán. Igen jó köhögésre is.
Ülőfürdőként aranyérre vagy reumára, borogatóként pedig bőrkiütésekre használhatják. Lemosóként hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. Kovasav tartalma erősíti a hajhagymákat, a kötőszöveteket, a körmöket. A fiatal leveleit pattanásos arcgőzöléséhez használják. Friss leve csillapítja a viszketést, rovarcsípésre csaláncsípést.

2017. július 28., péntek

Masszírozd ezeket a pontokat az arcodon és messze elkerülnek a betegségek!


Ugyan a nyugati orvostudomány még nem talált erre való bizonyítékot, 
de a keleti gyógyászatban sikerrel alkalmazzák az ezen meridiánvonalakon keresztül történő kezelést.

Ahogy a talpon, úgy a fejünkön, az arcunkon is vannak olyan részek, ahol egyes szervek idegeinek végződései találhatók. 
Ugyanúgy, ahogyan a talp reflexológiai kezelésekor, az arcunk pontjainak stimulálásával javíthatunk a belső szerveink egészségi állapotán, illetve megelőzhetjük azok megbetegedését is. 
Azért fontos ismernünk ezeket a pontokat, mert így megakadályozhatjuk, hogy ne történjen a szervezetünkben energiablokk, ami sok esetben betegséget okoz. 

Ezen pontok masszírozásával képesek vagyunk felszabadítani ezeket az akadályokat, így testünket behálózó energiamező szabadon áramolhat.


  Íme, hogy melyik szervhez kapcsolódnak az ábrán látható pontok:  

 1. Vékonybél 2. Húgyhólyag 3. Szív 4. Máj 5. Epehólyag 
6. Hasnyálmirigy 7. Vese 8. Gyomor 9. Tüdő 
10. Vastagbél 11. Nemi szervek

(Forrás:hírujsag.hu)

2017. március 30., csütörtök

A 25 legegészségtelenebb étel, ami itthon kapható



A boltok polcai roskadoznak a különféle élelmiszerektől, amelyekről természetesen azt sem tudjuk, miből vannak. Ízletesek, drágák, olcsók, feltűnőek és hétköznapiak egyaránt vannak köztük, az egyetlen közös bennük a titokzatos összetétel. 
Utánajártunk és táplálkozási szakemberek segítségével megvizsgáltuk, vajon miből is vannak a legveszélyesebb árucikkek. 
A kutatás nem márkákra koncentrált (nehéz is lenne, mert a gyártók általában nem szívesen árulják el az áruk pontos összetételét), hanem termékfajtákra. 


Összegyűjtöttük a hazai boltokban kapható 25 legegészségtelenebb ételt. 

Ha teheted, kerüld el őket és valamilyen más, 
egészséges alternatívát válassz!


SAJTKRÉM

 Mi van benne? Selejt sajt, ömlesztősók (foszfátok), tejzsír, ízesítőanyag.

Ezért ne fogyaszd: Az esztétikailag hibás sajtból készülő sajtkrémeknek, kockasajtoknak rendkívül magas a foszfáttartalma, ez különösen akkor kedvezőtlen hír, ha csontritkulásban szenvedsz vagy hajlamos vagy rá, mert a foszfát ezt elősegítheti. Tehát mielőtt egy kockasajtba beleharapsz, előbb olvasd el, mit nyomtattak az oldalára…

Mit egyél helyette? Igazi, nem ömlesztett sajtokat, például ementálit.


SZÉNSAVAS, CUKROZOTT ÜDÍTŐK

Mi van benne? Víz, sok cukor, mesterséges aromák, állományjavító (kevés gumiarábikum, ismételten), szén-dioxid. 

Ezért ne fogyaszd: Igen sok szénsavas üdítőben nincs természetes aroma, az üdítő érzés pedig gyakran a töménytelen mennyiségű szén-dioxid, vagyis a szénsav miatt van, ami a nyelven pezsegve feldobja a fogyasztót. Előfordulhat, hogy egy literben 5-6 g CO2 is van, ez igen magas szám, Összehasonlításul egy átlagos szódában ez a szám 3 g/liter!

Mit igyál helyette? Szénsavmentes ásványvizet, forrásvizet. Ízesítheted is ezeket természetes ízesítőkkel!


HABKARIKA

 Mi van benne? Tojásfehérje, cukor, állományjavító és -módosító anyagok, színezékek.

Ezért ne fogyaszd: A tojásfehérjén kívül mesterséges anyagok kész tárháza. A színezéséhez pedig erős színezékeket használnak fel.

Mit egyél helyette? Készítsd el otthon.


TARTÓS TOASTKENYÉR

 Mi van benne? Tartósítószer, liszt, állományjavítók.

Ezért ne fogyaszd: Ahhoz, hogy a szeletelt kenyeret az előállítása után egy héttel is nyugodtan fogyaszthasd, állományjavítók kellenek bele. Tartósítószerként általában hangyasavat alkalmaznak, a liszt pedig agyonfinomított.

Mit egyél helyette? Frissen készített, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret vagy süss otthon!


VIRSLI
Mi van benne? Szója, sertéshús, legalább 20% ipari szalonna.

Ezért ne fogyaszd: Nagyobb részt szója, kisebb részt nyesedék sertéshús, vagyis ami az aprításnál leesik. Selejt nincs, valamilyen élelmiszerbe minden darab jó lesz!

Mit egyél helyette? Akármit, csak virslit NE! Ehetsz sonkát, tarját, főtt vagy sült húst.


FILTERES TEA

 Mi van benne? Teatörmelék, gyakran mesterséges aromák.

Ezért ne fogyaszd: Komolyan gondoltad, hogy gyümölcsdarabkákat találsz majd a csészéd alján? A filteres teák legtöbbje a legértéktelenebb teatörmelékekből készül, amelyeket kicsit ízesítenek egy kis aromával. Ezért nem érzed intenzíven az aromáját

Mit használj helyette? Teafüvet (szálas teát), amit nem csomagolnak filterekbe.


ZACSKÓS LEVES

Mi van benne? Tartósítószerek, mesterséges aromák, ízfokozók, zöldségdarabkák.

Ezért ne fogyaszd: Sajnos a felsorolás egyetlen szimpatikus tagjával, a zöldségdarabkákkal sem megyünk sokra, ugyanis olyan apróra vágták és annyira értéktelenné szárítottak, hogy sem rostot, sem ásványi anyagot nemigen találni bennük.

Mit egyél helyette? A megoldás nem a “tartósítószer mentes” másik zacskós leves, hanem a saját, friss alapanyagokból főzött húsleves, bableves, zöldségleves, gulyás az, ami ételként definiálható. Lehet, hogy a zacskós leves gyors megoldás, de nem jó.


CSOKOLÁDÉÖNTET

Mi van benne? Cukor, zsír, kevés kakaó és sok adalékanyag.

Ezért ne fogyaszd: A szépen folyós állaghoz elengedhetetlen némi állományjavító segédanyag, illetve a színhez is kell valamennyi. Ezek után már csak az íz beállítása van hátra. A csokoládéöntet csokoládét keveset, mesterséges anyagokat annál többet látott.

Mit egyél helyette? Nem kell megijedni, pár perc alatt otthon is finom csokoládéöntet készíthető igazi csokiból és igazi kakaóból is. Olvaszd meg a vajat, tegyél bele édesítőt vagy egészséges cukrot (nyírfacukor, nádcukor, eritrit), kakaóport, kevés vizet és kész is van a finom csoki öntet.



SZAFALÁDÉ

 Mi van benne? Állati kötőszövet, mócsing (inak, rostok), ipari szalonna, kisebb mennyiségű szója, némi albumin.

Ezért ne fogyaszd: A háziállat úgynevezett „egyéb” részeit egy percenként nagyjából 3000-es fordulatszámmal pörgő kés egy fehér, kenőcsös anyaggá aprítja, ebből lesz a szafaládé. Nekem felfordul tőle a gyomrom, ha belegondolok…

Mit egyél helyette? Próbáld inkább a színhúsból készült, nemesebb felvágottakat. Árban drágább és sajnos a tartósítószert ezeknél sem lehet teljesen megúszni, de legalább kevésbé egészségtelen. Azonban az igazi, tartósítószermentes hús az igazi – ezt is lehet szendvicsbe tenni, reggelire enni, ezerféleképpen elkészíteni.



MIRELIT PIZZA
 Mi van benne? Felvágott maradék, maradék sajt, mesterséges ízanyagok, paradicsom.

Ezért ne fogyaszd: Kolbászos és szalámis pizza esetében a selejtes felvágott az egyik alkotórész, sajtosnál a selejtes sajtokat lehet ily módon hasznosítani. A pizza alap köszönőviszonyban sincs egy igazi pizza szósszal, csak hasonlít az eredetire. 

Mit egyél helyette? Most őszintén, Te sem szívesen ennél egy maradék-alapanyagokból álló pizzát, ugye? Kicsit több idő, de otthon is elkészítheted és 10 perc alatt megsül. De ne edd mértéktelenül!


SANSA OLÍVAOLAJ

 Mi van benne? Sansaolaj.

Ezért ne fogyaszd: Azt kérdezed, hogy kerülhet ebbe a híresen egészséges olíva? Úgy, hogy ez nem az a bizonyos olaj, csak a szegény rokon. A sansa olívaolaj a minőségi olívaolaj gyártása során visszamaradt olívából, vegyszeres eljárással készül. Ezért jól nézd meg, melyiket veszed le a polcról!

Mit használj helyette? Szűz vagy extra szűz olívaolajat.


FRUTTI

Mi van benne? Karamella, cukor, kismértékben vegyipari alapanyagok, műanyag gyanta, állományjavító anyag (gumiarábikum).

Ezért ne fogyaszd: Igen érdekes felsorolás, amihez nincs hozzáfűznivalóm…  Talán csak annyi, hogy a gumiarábikum onnan is ismerős lehet, hogy gyermekkorodban ezzel az anyaggal javították meg a kerékpárok kilyukadt gumiját. Most pedig szépen megesszük!? Elképesztő…

Mit egyél helyette? Egészséges és természetes ételeket, amik még olcsóbbak is vagy egy árban vannak az ilyen mű édességekkel. Vegyél friss gyümölcsöket, magokat a piacról vagy süss otthon finomságokat!


KAKAÓS TEJTÁBLA

 Mi van benne? Növényi zsiradék, ízesítők, zsírmentes kakaópor, állományjavító, cukor.

Ezért ne fogyaszd: Nem véletlenül nem szerepel a termék nevében a csokoládé, nem véletlen a körülírás sem: a szabvány szerint a kakaós tejtábla nem csokoládé, csupán hasonlít rá, az árháború egy újabb torz gyermekével van dolgunk. „Olcsóbban kínáljuk a semmit” - ez a mottó. A kakaópor gyakran annyira kilúgozott, hogy sok hasznos anyag is eltávozik belőle. És ami a legjobb: a kakaós tejtáblába még csak kakaóvaj sem kell! Összegezve: egy értéktelen vacak, amivel átverik az embereket (és sajnos nagyon sokan bedőlnek és megveszik gyermekeiknek).

Mit egyél helyette? Nézd meg a címkét és vegyél helyette IGAZI csokoládét= minimum 70% kakaótartalommal rendelkező csokoládé.


ASZPIKOS FELVÁGOTT

Mi van benne? Maradék fehérje, maradék sertésfelvágott, sűrítők, selejtek, algafehérje.

Ezért ne fogyaszd: Félreértés ne essék, az aszpikos nem piszkos, a selejt nem azt jelenti, hogy ehetetlen, legtöbbször csupán a szépséghibára utal. Az algafehérje az agaragar nevű, máskülönben a laboratóriumokban táptalajként használt moszatféle fehérjéje.


BURGONYACHIPS

 
Mi van benne? Sok sok zsír, amiben sütés közben úszott, mesterséges aromák és ízfokozók.

Ezért ne fogyaszd: A krumplit megfürdetik a forró olajban, hogy ropogós chip legyen. Ebből sokat magába szív, majd jönnek a különböző mesterséges aromák, hogy például sonkás, hagymás, paprikás, chilis íze legyen.

Mit egyél helyette? Egészséges chipseket!



“SZINTE”-SAJT

 Mi van benne? Növényi zsiradék és fehérje, adalékok, színezékek, állományjavítók.

Ezért ne fogyaszd: Ez a különös élelmiszerbolti lény úgy néz ki, mint a sajt, de igen távol áll tőle. Tejet ugyanis nem tartalmaz. Szóval, ha csupán az illúzió kedvéért fogyasztanád ezt a termékeket, akkor csak bátran! De nem javasoljuk, egyáltalán!

Mit egyél helyette? Vegyél helyette igazi  házi sajtot.


ENERGIAITAL
Ezért ne fogyaszd: Rövid időre felpörgetnek, hatásuk elmúltával pedig még alacsonyabb energiaszintre esünk vissza. Mindemellett károsítják a szervezetet, és többnyire hizlalnak. A hagyományos energiaitalok, hasonlóan egyébként a kávéban található koffeinhez is, a valódi energetizálás helyett egyszerűen csak "pörgetik" a szervezetet, a szükséges tápanyag utánpótlás nélkül.

Mit igyál helyette: A gyümölcsök természetes cukortartalma gyorsan felpezsdít, magas rosttartalmuknak köszönhetően pedig egyenletesen tartják a vércukorszintet. Az áfonya segíti a koncentrációt, az epernek magas C-vitamin-tartalma. Remek választás egy banán vagy egy alma. Egy natúrjoghurt elfogyasztása az energiatermelés szabályozásában szerepet játszik, mivel magnéziumban gazdag. 

GUMICUKOR

 
Mi van benne? Állati eredetű kötőanyagok, növényi zselék, színezők, aromák.

Ezért ne fogyaszd: Íme, a tökéletes élelmiszeripari termék! Szinte semmi természetes nincs benne, ha ironikusak lennénk, ezt is mondhatnánk, hogy szagosított, festett műanyag. Teljesen a vegyipar “teremtménye”.

Mit egyél helyette? A fruttihoz hasonlóan itt is az egészséges alternatíva a gyümölcsök, magvak, otthon elkészített édességek lehetnek.


HABSPRAY

 
Mi van benne? Növényi zsír, állományjavító, zselésítő anyag.

Ezért ne fogyaszd: A habspraynek semmi köze a tejszínhabhoz, az egy másik kategória, amelyre azok dobozán és majdan a pénztárnál, az ár beütésekor külön utalást találsz. A habspray kvázi tejszínhab növényi zsírokkal. Egyike a legkevésbé természetes termékeknek.

Mit használj helyette? Végy zacskós habtejszínt és egy jó elektromos habverőt és már indulhat is az igazi tejszínhab gyártása. 


HÚSKONZERV

 Mi van benne? Kevés maradék hús, ipari szalonna, bőrke és néha szója.

Ezért ne fogyaszd: Tartósítószer nincs benne, ez kétségtelen. Cserébe viszont annyi ideig hőkezelik, hogy szinte minden értékes vitamin elbomlik benne.

Mit egyél helyette? A konzerv készítményeket, főleg a hústartalmúakat nem árt hanyagolni… Válaszd inkább a friss és organikus ételeket!


KETCHUP

 Mi van benne? Paradicsom, állománymódosító anyagok, néha tartósítószer.

Ezért ne fogyaszd: Még akár állati fehérje is lehet benne, elvégre nem lehet az összes leszedett zöldséget egyenként átvizsgálni, így aztán minimális százaléknyi állati fehérje, pár szerencsétlen bogár bekerülhet az aprítógépbe. Amúgy a ketchup-ba sokszor csak a minden másra alkalmatlan paradicsom kerül. Ez nem túl bíztató…

Mit használj helyette? Saját készítésű paradicsomszószt. 


TARTÓS SÜTEMÉNY

 
Mi van benne? Benzoát származékok, penészedés gátlók, állományjavítók, propionsav, tartósítószer.

Ezért ne fogyaszd: Már a hideg ráz, mikor meglátom, hogy ezzel kínálnak meg vendégségben és illemből enni kell(ene) belőle. Ahhoz, hogy egy sütemény több hónapig ehető legyen iszonyatos mennyiségű tartósítószerrel kell elkészíteni, nemritkán ezen adalékanyagok aránya elérheti a 10%-ot is, pedig általában egy-két százaléknál többet nem szoktak használni. Az eredmény egy örökéletű, de se íze, se bűze valami.

Mit egyél helyette? Házi, friss süteményt. Rengeteg alternatíva van, amit időhiányban és kevés alapanyagból is elkészíthetsz, csak ne legyél hozzá lusta, mert az egészséged bánja.


PÁRIZSI

 
Mi van benne? Körülbelül 40% bőrke (aprított darabka), 20% ipari szalonna, albumin, néha selejt húsáru, 15-20 % szója.

Ezért ne fogyaszd: Szegény párizsinak a köztudatban igen rossz a híre és nem hiába. Igen, a pletyka igaz, abból készül, ami a vágóhídon selejt lenne. Semmit sem dobnak ki, mindent felhasználnak és a tányérunkba tesznek. Az ipari szalonna elnevezés a semmire sem jó maradékot jelenti, az albumin pedig a sertés- és marhavérből kivont fehérje. Nem túl gusztusos, igaz?

Mit egyél helyette? Ha mindenképp felvágottra éhezel, akkor inkább a tarja, sonka termékeket válaszd, igaz, hogy drágább, de azokon látszik, hogy legalább húsból van.


SZÖRP

 Mi van benne? Cukor, kukoricából kivont izocukor, sűrítőanyag, aromák.

Ezért ne fogyaszd: A jó hír az, hogy a szörpökben nem találsz tartósítószert. A rossz, hogy azért, mert töménytelen mennyiségű cukor van bennük. Emellett egyetlen baktérium sem él meg. A cukor ugyanis vízelvonó, tehát megsemmisíti az életet.

Mit igyál helyette? Ásványvizet, forrásvizet, frissen facsart gyümölcs- és zöldségleveket, turmixokat. Ízesítheted természetesen is a vizet.


FAGYLALTPOR

 
Mi van benne? Aroma, cukor, zselésítő anyagok keveréke, algákból kivont fehérje.

Ezért ne fogyaszd: Egy fagylaltportól igazán nem várhatod el, hogy az egészségedet szolgálja. A fagylaltpor ilyen, fogyasztásához nem kötődik érdekünk, nem táplál, csak finom. És mit szólsz az algafehérjéhez? Akárcsak az aszpikos felvágottban…

Mit használj helyette? Fagyasztott joghurtot, igazi gyümölcsökkel, vagy turmixolj össze gyümölcsöket, öntsd formákba és fagyaszd le ezt.

Nem árt tehát tisztába tenni, hogy mi is az, amivel etetnek minket. Válassz tudatosan, ne sajnáld az időt a főzésre, hogy végleg elhagyjuk a feldolgozott késztermékeket. Friss, tiszta, organikus, teljes értékű alapanyagokat válasszunk, még akkor is, ha azok drágábbak. Hiszen inkább a jó minőségű ételre költs, mint később a drága gyógyszerekre!

(Forrás: egeszsegter.hu)