GYÓGYULJ ÉS GAZDAGODJ!

2016. március 5., szombat

Segítség pajzsmirigy problémákra

pajzsmirigy2Egyre többet hallunk mostanában a pajzsmirigy alulműködésről és túlműködésről. Mindkettő komoly problémákat okozhat. A pajzsmirigy hormonja szinte valamennyi szervünk működéséhez szükséges, így hiánya vagy túltengése egyaránt bajt okoz.
A pajzsmirigy működését az agyalapi mirigy szabályozza a TSH hormon segítségével. A felmérések szerint a lakosság közel 5 %-ának alulműködik, 2 %-ának túlműködik a pajzsmirigye. A pajzsmirigy problémások legnépesebb csoportja az ötven feletti nőké (a súlytöbblet is rizikótényező), de fiatalabb nőknél és férfiaknál is előfordul alul- és túlműködés is – csak ritkábban.

A pajzsmirigy zavarok tünetei
Talán sokan nem tudják, hogy a sokszor az elhízás és a hangulatzavarok mögött is a pajzsmirigyműködés zavara áll: akár depressziós tünetekhez hasonló kórképet is tud eredményezni a pajzsmirigy betegség. A kezeletlen pajzsmirigy problémák kockázatosak: akár a terhességet is meghiúsíthatják, de koraszülést, születési rendellenességeket és vetélést is okozhatnak.
A pajzsmirigy alulműködés a nőknél gyakoribb, de ha férfiaknál bukkan fel, velük sem túl kíméletes: nagyon gyakran okoz potenciazavarokat.
Mivel a tünetek szórtak és túl általánosak, ezek alapján nehéz felismerni a problémát, sokszor évekig nem derül ki az alapbaj. A pajzsmirigy alulműködés illetve a hormonhiány legtipikusabb tünetei a fáradékonyság, az aluszékonyság, a levertség, a bőr szárazsága, hajhullás, általános gyengeség, libidócsökkenés. Következménye a szívfrekvencia csökkenése, magas vérnyomás és koleszterinszint, székrekedés, hízás, szem körüli ödémák, lelassuló mozgás, izom- és ízületi fájdalmak, hideg végtagok. Ezek a betegek hajlamosabbak a cukorbetegségre is.
A pajzsmirigy túlműködés esetén mindezek ellenkezője történik: túlzott idegesség, álmatlanság, hasmenés, szapora szívműködés, fogyás lép fel, mint kísérő tünet. Ezért ha indokolatlanul fáradékonyak vagy túlságosan feszültek vagyunk, feltétlenül el kell mennünk endokrinológushoz, és elvégeztetni a pajzsmirigy hormonszintjének a vizsgálatát! Ne gondoljunk semmi bonyolult, drága vizsgálatra, a TSH-szint zavara egy egyszerű vérvétellel kimutatható.

Gyógynövényekkel a pajzsmirigy problémák ellen
Pajzsmirigy zavarok esetén is segítségül hívhatjuk a gyógynövényeket. A közönséges galaj egész mirigyrendszerünket védi. Gyuri bácsi „intelligens gyógynövénynek” szokta nevezni, mert segít, hogy beállítsa a pajzsmirigy normális működését, tehát alul- és túlműködés esetén egyaránt hasznos. Pajzsmirigy problémák esetén fontos, hogy a közönséges galaj teát ne forrón igyák. 2,5 dl forrásban lévő vízzel öntsenek le egy púpozott teáskanál közönséges galajt, és szűrjék le, ha kihűlt.
Először gargalizáljanak a langyos közönséges galaj teával, jó mélyen hátrahajolva, majd igyák meg. Napi egy csészényi mennyiséggel fogyasszanak belőle.

gyorgytea_csalan2Alulműködés esetén a közönséges galaj tea mellett fogyasszanak csalánteát, tormát, vigyenek be a szervezetükbe szelént és jódot. A jód a pajzsmirigy hormontermeléshez szükséges, de túlzott fogyasztása sem jó, támaszkodjanak ebben a kezelőorvosuk tanácsaira.
Serkenti a hormontermelést, ha orbáncfű olajjal naponta kétszer megmasszírozzuk a gégecső két oldalán elhelyezkedő pajzsmirigyünket.

A citromfű tea legyen a mindennapok része annak, aki ebben a betegségben szenved.
A diéta is fontos: érdemes kevés gyors felszívódású szénhidrátot, tejterméket fogyasztani, elkerülni a nehéz ételeket, az édességeket, a mesterséges édesítőszereket, adalékanyagokat.
Pajzsmirigy túlműködés esetén a teához használt, leforrázott közönséges galaj teafüvet ne dobják ki, hanem tárolják hűtőben, és éjszakára tegyék a nyakukra dunsztkötésben reggelig. Ezt a kúrát akár két héten keresztül is folytathatják.
Szintén ajánljuk a fagyöngy és a tejoltó galaj gyógynövényekből készült teát, mivel ezek a gyógynövények egész mirigyrendszerünk működését szabályozzák.

Az immunrendszer erősítése is nagyon fontos
Alul- és túlműködés esetében egyaránt ajánlatos erősíteni az immunrendszert.
Naponta érdemes inni magas C-vitamin tartalmú csipkebogyóteát, (esetleg mézzel, ami önmagában is immunerősítő). A csipkebogyót hideg vízben kell áztatni, forrázni nem szabad, és a mézet is csak langyosra hűlt teába tegyék, mert a forró vízben elbomlanak értékes enzimjei.

kakukkfű teája természetes immunerősítő, naponta egy csészével ajánlott étkezés előtt.
Hetente egy-két csésze orbáncfű teát is érdemes inni lefekvés előtt.
(Forrás: gyorgytea.hu)