Sok férfi esetében a rák jelei másként mutatkoznak, a tünetek ugyanis más betegségeknek vannak beállítva. Fontos azonban tudni, hogy vannak bizonyos jelek, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, és ajánlatos egy orvosi vizsgálat által meggyőződni az egészségünkről.
Lássuk a 13 legbecsapósabb jeleket:
1. Vizelési nehézség
Ha hosszabb ideig észlelünk nehézséget a vizeletben, véres váladékot pisilés közben, vagy vért a spermában, azonnal keressük fel az orvost. Ne tudjuk be egy egyszerű felfázásnak, hiszen lehet súlyosabb a probléma. A merevedési zavar, főleg,ha rendszeres tényezővé alakul szintén orvosi vizsgálatot igényel. Ezek mind a prosztatarák jelei lehetnek. Az orvosok szerint sajnos már csak az “agresszív” szakaszban diagnosztizálják a rákot férfiaknál, ugyanis az arra utaló jeleket a férfiak többsége nem veszi komolyan. Minél előbb felismerhető egy betegség, annál jobb.
2. Here változások
Csakúgy, mint a nőknél, tisztában kell lenni a testrészeink kinézetével. A nőknél a rendszeres mellvizsgálattal sokszor megelőzhető a rák, míg a férfiak esetében nincs megfelelő önvizsgálat. Ha változások lépnek fel: méretek változása, duzzadás, érzékenység, vastagság jelentkezik, lehetnek a hererák jelei, ami mindenképp orvosi vizsgálatot igényelnek.
3. Észrevehető bőrelváltozások
Az 50 év körüli férfiaknál kétszer nagyobb a valószínűsége a bőrrákban való betegségben, mint a nőknél. A férfiak ugyanis 40%-kal hajlamosabbak a melanómára, és 60%-uk hal meg bőrrákban. Egy nemzetközi tanulmány szerint ennek az aránynak a különbsége annak tudható be, hogy a férfiak több időt töltenek a napon, mint a nők, kevésbé használnak napvédő krémeket. Mivel hajuk kisebb, több a fejbőrön a szabad felület, így máris nagyobb bőrfelületen alakulhat ki rák. Az orvosok véleménye az, hogy a bőrön lévő elváltozásokat mindenki anyajegyeknek, illetve kisebb foltoknak tudják be, pedig az esetek többségében a bőrrák jelei mutatkoznak. Leggyakoribb felismerhetőségük, hogy formájuk szabálytalan (nem kerek), színük sötét.
4. Sebek vagy fájdalom a szájban
Nem kell minden herpesz esetében a legrosszabbra gondolni, de ha a szájon belül, a fogak tövében, a szájpadláson vagy a nyelven észlelünk sebet, ajánlatos megnézetni egy orvossal. Ezek általában fehéres vagy piros foltok, duzzadtak, enyhén zsibbadnak. Különösen azoknál a férfiaknál lehet jellemző, akik már hosszabb ideje rendszeresen dohányoznak, így van lehetőség a szájüregi rák kialakulására.
5. Krónikus köhögés
Ha a köhögés 3 vagy több hétig tart, lehet esély a tüdőrákra. Mindenképp súlyos esetről van szó, ha a köpetben vért vagy vércsíkokat észlelünk, ez ugyanis egyértelmű jele a belső sérülésre, betegségre.
6. Véres széklet
Ez lehet egy szimpla aranyér tünete, de a vastagbélrák előreutaló jele is. A szűrővizsgálattal a kételyek eloszlathatóak, az 50 év feletti férfiaknál ajánlott a rendszeres kivizsgálás. A székrekedés és az aranyér ártalmatlan betegség, de hogy teljes mértékben megnyugodhassunk, ajánlott a vizsgálat.
7. Gyomorfájás, hányinger
Mindennapi gyomorfájások okozhatnak ilyen tüneteket, de ha a fájdalom hosszabb ideig fennáll, lehet szó rákról. A fentiekhez hasonlóan, a teljes meggyőződést akkor érhetjük el, ha felkeressük orvosunkat.
8. Gyakori láz vagy fertőzések
Ha általában jó egészségnek örvendünk, de az utóbbi időben egyre több megbetegedés, láz vagy fertőzés ér, gyanakodhatunk komolyabbra is. Jobb félni, mint megijedni. A rákos vér ugyanis rendellenességet okoznak a fehérvérsejtekben, így az immunrendszer gyengül, a szervezet pedig hajlamosabb a fertőzésekre. Nem kell mindent influenza tünetnek titulálni.
9. Nyelési nehézség
Ha a torokfájás 2 vagy több hétig fennáll, a tünetek pedig nem enyhülnek, korai jelei lehetnek a torok- vagy gyomorráknak. Olykor a -főleg- a férfiak alábecsülik a megfázásokat, és nem fordulnak orvoshoz. Ezzel követnek el a legtöbben hibát, ugyanis a belső betegségek ha 1-2 nap múlva is fennállnak, szakértelmet igényelnek.
10. Véraláfutások
Egy véletlen zúzódás esetében természetesen nem kell aggódni, de ha ütés nélkül keletkeznek zúzódások, véraláfutások a testen, különösen a kéz területén, ajánlatos orvoshoz fordulni. A szokatlan véraláfutások ugyanis lehetnek a leukémia jelei. Idővel a leukémia rontja a vér oxigénszintjét.
11. Megmagyarázhatatlan fogyás
Aki fogyni akar, annak a fogyás egy igazán jó dolog, de ha az étvágyunk jó, diétát pedig nem folytatunk és hirtelen csökken a súlyunk, akkor annak valami oka van. A szakemberek szerint a fogyás lehet egy mellékhatása a rák különböző fajtáinak, például a nyelőcső-, hasnyálmirigy-, vastagbél-, gyomorrák egyikének.
12. Tartós fáradtság
Mindenkinek vannak gyengébb napjai. Azonban ha egy hónapon belül több alkalommal érezzük magunkat meglepően fáradtnak, légszomjunk van, lehet szervezetünk jelzése a rákos megbetegedés esetében. Ne csak pihenéssel vagy szabadsággal gyógyítsuk magunkat, hanem essünk túl egy kivizsgáláson is.
13. Krónikus fejfájás
Ha nem vagy hajlamos a fejfájásra, a migrénre,de az utóbbi időben feltűnően sokszor bukkant fel a fájdalom, lehet agydaganat előjele, ami a fájdalommal zavarja az idegeket.
(Forrás:tudasfaja.com)