GYÓGYULJ ÉS GAZDAGODJ!

2015. január 10., szombat

3 tea, melyeket érdemes fogyasztani meghűlés ellen

Képtalálat a következőre: „Az Alnatura bio zöld tea, citromfű és gyömbér teája”


Manapság sokféle teával találkozhatunk a boltok polcain, melyeket meghűlés ellen ajánlanak. Kipróbáltunk hármat közülük, melyektől összetevőik alapján valóban elvárhatjuk, hogy felvértezzenek megfázás ellen, betegség esetén pedig enyhítsék a tüneteket.

A hideg beköszöntével egyre többen figyelnek immunrendszerük erősítésére, melynek elmaradhatatlan része lehet a teafogyasztás. Érdemes tudnunk azonban, hogy bár a gyümölcsteák nagyon finomak, különösebb egészségjavító hatást nem várhatunk tőlük, hiszen nem a zöld tealevelek adják az alapjukat, s így nagyságrendekkel kevesebb antioxidáns hatású polifenolt tartalmaznak, melyektől éppen védekezőképességünk működésének fokozását várnánk.
A gyógyhatású teáktól általában nem remélünk különösebb ízélményt, sőt, legtöbbjük kesernyés ízű, de mi találtunk három teát, melyek nem csak hatásosak lehetnek, de még különleges ízvilágukkal is megajándékoznak.
 Képtalálat a következőre: „Az Alnatura bio zöld tea, citromfű és gyömbér teája”
1. Az Alnatura bio zöld tea, citromfű és gyömbér teája a gyömbér szerelmeseinek igazán kedvére való lehet, hiszen ízében a gyömbér csípőssége az uralkodó, s a zöld tea kesernyésségét még halványan sem lehet érezni. Melegen és langyosan kortyolgatva egyaránt finom. Fogyasztása közben úgy érezhetjük, hogy talán egy kis cukrot kíván a tea, ám szerintünk ettől nem lesz finomabb. Ha mégis édesíteni akarjuk, inkább válasszuk a mézet, ami amúgy is jól passzol a gyömbérhez. S miért érdemes fogyasztani? A zöld tea közismerten erősíti a testet és a szellemet, baktérium- és vírusfertőzés esetén is ajánlott, ráadásul daganatellenes hatással is rendelkezik. Erős antioxidáns, levelei flavonoidokat, katekint, epikatekint, epigallokatekint és epigallokatekin-gallátot tartalmaznak. A zöld tea nem olyan erős antioxidáns ital formájában, mint kapszulába zárva, de azért teaként fogyasztva is kifejti hatását.


A teakeverék másik összetevője, a citromfű elsősorban emésztésserkentő, étvágyjavító, nyugtató és stresszűző hatásáról ismert, de a benne lévő terpének és tanninok vírusellenes tulajdonsággal bírnak, eugenol tartalma révén pedig a baktériumokkal is felveszi a harcot. Láz esetén is ajánlott fogyasztani. Terhesség és szoptatás idején ellenjavallt, de cukor- és májbetegség esetén is körültekintően kell alkalmazni.
A méregtelenítő gyömbért előszeretettel alkalmazzák megfázás esetén, főként mézzel kombinálva, mert fokozzák egymás hatását. A gyulladásokat is mérsékli. Számos immunerősítő tea alkotórészeként találkozhatunk vele, s ezt nem csupán gyógyhatásának, hanem különleges aromájának is köszönheti.
 Képtalálat a következőre: „Mecsek Immunerősítő tea”
2. A Mecsek Immunerősítő teakeverék egy harmonikus, nem erőteljes, aromás, enyhén fűszeres, kellemes ízvilágú tea, mely natúron vagy édesítve egyaránt finom. Egyik fő alkotóeleme a bíbor kasvirág, melyet az egyik leghatásosabb immunerősítő gyógynövényként tartanak számon. Megfázás, influenzafertőzés leküzdésére és megelőzésére is érdemes fogyasztani. Fokozza az immunrendszer működését, melyet a benne található polifenoloknak köszönhet, emellett a gyulladásokat is csillapíthatjuk vele.
A teakeverék másik fő gyógynövénye a hársvirág, mely flavonoid tartalmánál fogva erősíti védekezőképességünket, enyhíti a nátha, a megfázás tüneteit, segít orrdugulás esetén, csökkenti a gyulladást, és oldja a letapadt nyákot.
A fekete bodza virágzata a megfázás és az influenza gyógyítója, főzete csillapítja a köhögést, valamint kiváló izzasztó és köptető hatású.
A lándzsás útifű a köhögés egyik legerősebb ellenszere, de a gyulladáscsökkentésben is jeleskedik, és a letapadt váladék oldása révén is gyors enyhülést hoz. Fontos hatóanyagai közé tartoznak a flavonoidok, a C-vitamin és a cink.
3. A Bio Mandala Evergreen teakeverék szintén fantasztikus, harmonikus ízélményt nyújt. Fő összetevői az eukaliptusz, a verbéna és a zsálya. Az eukaliptusz tea fogyasztása különösen ajánlott a megfázásos időszakban, mert erős antimikrobiális és immunerősítő hatással rendelkezik. Gazdag forrása az antioxidáns hatású biológiailag aktív vegyületeknek, csillapítja a lázat és a köhögést, csökkenti a fájdalmat és a gyulladást, oldja a letapadt nyálkát.
Az illatos zsályát a népi gyógyászat száj- és torokgyulladás, valamint influenzafertőzés esetén ajánlja, de enyhíti a köhögést, és mérsékli a túlzott verejtékezést is.
A verbéna, vagy más néven vasfű, a rómaiak szent füve, javítja az erőnlétet, a meghűléses időben főként lázcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása miatt fogyasztjuk. Terhesség idején azonban nem javasolt, minthogy szülést elősegítő tulajdonsággal is bír.
Bármilyen gyógyteát is válasszunk, ha a fenti összetevők valamelyikét tartalmazzák, biztosak lehetünk abban, hogy elősegítik védekezőképességünk fokozását, és ha nem csak gyógyító hatással, hanem finom aromával is rendelkeznek, ráadásként még egy kis színt is hoznak a hideg hónapok szürkeségébe.
Szerző: Jáksó Nóra
(Forrás: noinetcafe.hu)

2015. január 6., kedd

A dehidratáció okozza a legtöbb betegséget

A víz egészségre gyakorolt hatásáról, a dehidratációról, a vízivás fontosságáról, a víz szerepéről egészségünk megőrzésében és a gyógyításban, illetve a betegségek kialakulásáról a dehidratáció miatt egy iráni születésű orvos Dr. Fereydoon Batmanghelidj korszakalkotó felfedezéseket tett.


Dr. Fereydoon Batmanghelidj szerint a dehidratáció a mögöttes oka sok krónikus „betegségnek”. A víz, só és ásványi anyagok megfelelő bevitele megelőzheti a betegségek kialakulását, illetve visszafordíthat már megtörtént károsodásokat. Az úgynevezett „modern” gyógyászat még mindig a vírusokat és a géneket hibáztatja a degeneratív állapotok nagy része miatt, és a gyógyszeripar dollármilliókat vesztene, ha az emberek a víz természetes gyógyító tulajdonságára támaszkodnának a drága és mérgező gyógyszerek helyett.
Dr. Fereydoon Batmanghelidj hivatalos weboldala: www.watercure.com

A víz hiánya a testünket a stressz, majd a betegség állapotába juttatja – orvosi előadás

1.) Miért van szükség vízre?
2.) Miért juttatja a víz hiánya a testet stressz állapotba és betegségbe?
3.) Nagyon egyszerű módszerek, amivel fenntarthatjuk a kicsattanó egészségünket
Többek között ezek kerültek elmondásra Dr. Fereydoon Batmanghelidj 2003. márciusában, Washington D.C.-ben, az Állami Egészségügyi Fórumon tartott előadásán.
Ennek a bizonyos előadásnak az átiratából idézünk részleteket, amik a vízivás és a betegségek közötti összefüggésekre és a gyógyszeripari elnyomásra hívja fel a figyelmet.

A dehidratáció és a betegségek – orvosi előadás

Dr. Fereydoon Batmanghelidj M.D. — Állami Egészségügyi Fórum, Washington D.C., 2003. március 28-30.

„Amit nekünk, orvosoknak az orvostudományi iskolákban tanítanak, egy alapvetően rossz tudományos feltevésen alapszik. Az orvostudomány sok hibás feltevésen alapszik. A 20. század tudománya hibás, az emberi testről alkotott tudás »sötét kora«. A 20. század orvostudománya, hogy »tudományosnak« tűnjön, sok mindent megmagyarázott és megbélyegzett, könyveket írt, még több könyvet az emberi testről, a betegségekről, de minden, amit leírtak, nem volt más, mint az »ismeretlen etiológia* betegsége«. Megmagyarázták őket, de senki sem tudta, hogyan alakulnak ki. Később elkezdték a vírusokat hibáztatni, majd a pácienst okolni, mondván ez »genetikai«. Így, az orvosi társadalom, hogy leplezze az emberi szervezetről alkotott tudásának hiányát, bélyegeket hozott létre és a személyt kezdte okolni. Ez volt a 20. század orvostudománya. Az én felfedezéseim eredményei, amik tisztázzák, hogy az emberi test, vagy bármilyen élő anyag a víz jelenléte által szabályozott, egy paradigmaváltás az emberi test megértésének egyetértett oldaláról az emberi test megértésének megoldást kínáló oldalára.”
* Etiológia a dolgok ok-okozati összefüggéseinek tanulmányozását jelenti.

Az orvostudomány új igazsága: a degeneratív betegségek és a vízhiány

„…Így a 21. századi gyógyászatban az új igazság, hogy a fájdalmas és degeneratív betegségek elsődleges oka, beleértve a rákot és az AIDS-et is a dehidratáció. Tévútra mentünk az orvostudományban és nem ismertük a hisztamin* szerepét az emberi testben, át kell formálnunk a megértésünket, mert most már ismerjük a megoldást sok olyan beteg állapothoz, amiket anti-hisztaminokkal** kezelnek, és ez a megoldás a víz.”
*A hisztamin az élő szervezetben jelen lévő természetes anyag, mely részben a szervezetben termelődik, részben pedig élelmiszerekkel kerül be. A sejtekből felszabadulva gyulladásos (pl. asztmás vagy szénanáthás) reakcióhoz vezethet. Dr. Batmanghelidj forradalmasította a hisztaminról alkotott elképzeléseket, felfedezései szerint ugyanis ez az az anyag a testben, ami az idegrendszeren keresztül, a legfőbb felelőse a test vízszabályozásának.
**Az anti-hisztamin a hisztamin hatását gátló anyag. Gyógyszerként használatos például allergiák, túlérzékenységi reakciók kezelésében.

Az orvosok gyógyszert adnak olyan panaszokra, amit igazából a dehidratáció okoz

„A víz domináns és életbevágó szerepét az egészségben és a jólétben az orvosi és tudományos körök ignorálják és ezáltal lehetővé tették a gyógyszeriparnak, hogy rászedjék a társadalmat. De, amit ez az iparág megtett a pénzügyi nyereségért, megfelel egyfajta terrorizmusnak, mert terrorizálják az embereket a taktikájukkal, miszerint félelmet ébresztenek a tv-n és a médián keresztül és ráveszik az embereket, hogy orvoshoz menjenek és gyógyszerek felírását követeljék. Egyik ilyen például az asztma. Az asztma a dehidratáció állapota és az egyik hirdetés, amit mostanában látok mindenütt, ezt mondja: »Az életnek kellene elvennie a lélegzetedet, nem az asztmának.«”
„Ne hallgass arra, amit az orvosok mondanak, az orvosok nem tudják mi a baja a testednek, és sajnos az orvosok, akik benne vannak a fő folyásban, biztosan nem tudják. Én sem tudtam, 22 évet kellett eltöltenem kutatással, hogy eljussak a megértésnek erre a fokára.”
„Azok, akik az egészségügyi rendszerben úgy döntenek, hogy ignorálják ezt az információt és folytatják a gyógyszerek használatát olyan esetek kezelésére, amiket alapvetően a dehidratáció és ásványianyag hiány okoz, a gondatlanságból elkövetett bűncselekmény vádjának vannak kitéve.”
„…ma egy »betegápoló« rendszerünk van, ahol az emberek egyre betegebbé és betegebbé válnak, és ahol a receptre felírt gyógyszerek csak az USA-ban 150 000-200 000 embert ölnek meg évente, – nem »orvosi hiba«, hanem a felírt recept a hibás – pedig pontosan betartották az orvos utasításait. Minimum 200 000 ember hal meg minden évben. Két millió ember lesz betegebb Amerikában a receptre felírt gyógyszerek által, mert az orvosi társadalom soha nem értette meg a dehidratációt és a dehidratációt orvossággal kezelték.”

Honnan tudod, hogy dehidratált a szervezeted?

„Hogyan mutatja meg magát a dehidratáció? Négy fő módja van: érzékelések, víz adagolási programok, a test vízért való krízis kiáltásai és betegségek szövődményei. És tudd, hogy egy betegség szövődménye lehet a halál is. Szomjúságérzet,fáradtság érzet, akkor is, ha nem dolgoztuk magunkat halálra aznap, az első dolog, amit érzel, ha felkelsz reggel, amikor úgy érzed nincs kedved kiszállni az ágyból, mind azért van, mert dehidratált vagy. Ilyenkor jobban teszed, ha azonnal megiszol egy-két pohár tiszta vizet. A nyolc óra alvás alatt megtagadtad az agyadtól az energiát, a hidroelektromosságot*, és a dehidratáció miatt fáradtnak érzed magad. A víz, mint egy »jó arcon csapás«, 3-5 percen belül kiránt az ágyból.”
* Hidroelektromosságnak a víz segítségével nyert elektromosságot nevezik. Az agy 80%-a víz és 25 milliárd idegsejtből áll, amelyek egy kiterjedt elektromos hálózatot alkotnak.

A dehidratáció további tünetei

“Felhevültség, ingerlékenység, nyugtalanság, levertség, depresszió, alkalmatlanság érzése, nehéz fej, sóvárgás, tériszony, mind a dehidratáció komplikációja. A depresszió biztosan a dehidratáció egyik jele.”
„A test aszályprogramja: a szervezet igazi szomjazásának jele az asztma, allergiák, magas vérnyomás, idős kori cukorbetegség és az autoimmun betegségek. Ezeket mind a dehidratáció hozza létre.”

Egyszerű gyógymód sok betegség ellen

„…Tehát a víz egy ismeretlen tényező, amit Isten megmutatott az emberiségnek gondterhelt és ínséges időkben, amikor a gyógyszeripar rabszolgái és az orvostársadalombeli kollégáim nemtörődömségének áldozatai vagyunk. A kezelési eljárás nagyon egyszerű: először állítsd meg a dehidratációt. Szükséged van vízre rendszeresen,szükséged van sóra (ásványi anyagokra) rendszeresen. Szükséged van a napi mozgásra,mert az agyad kémiai működése attól függ, hogyan mozgatod az izmaidat.”
”…Vízre az étkezés előtt van szükséged. Az első dolog legyen reggel, ha felébredsz, hogy igyál két pohár vizet, hogy megszüntesd az éjszakai dehidratációt. Aztán vízre van szükséged fél órával étkezés előtt, mert, ha szeretnéd megemészteni az ételt, akkor jobb, ha megadod neki a vizet még előtte. Szükséged van egy pohár vízre két és fél órával étkezés után is, hogy befejezd az emésztési folyamatokat és hidratáld a területeket, amik vizet veszítettek a keringés miatt. Minden negyed liter vízhez szükséged van egy negyed teáskanálnyi sóra, és szükséged van még más ásványi anyagokra is,hogy szabályozni tudd azt a vízmennyiséget, ami a sejtek belsejében tárolódik.”
„…Erről az információról szónokolni kell, szájról szájra kell terjeszteni, mindenféle formában, ahogy csak lehetséges, mert nincs más mód arra, hogy megtörjük a gyógyszeripar a társadalom nyakán és torkán tartott szorítását. Elkezdtem egy ügyvéddel tárgyalni arról, hogy eljárást indítsunk az FDA* ellen, mert úgy hiszem az FDA hanyag volt a közönség informálásával kapcsolatban és teret adott a gyógyszeripar módszereinek, hogy a dehidratációt gyógyszerekkel kezeljék, és úgy vélem, hogy azezzel okozott kár sok gyermeknek hoz kényelmetlenséget és elhúzódó problémákat.Tizenöt millió asztmás gyermek van Amerikában…”
*Food And Drug Administration, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelet, a hatóság, ami többek között a gyógyszerek és élelmiszerek engedélyezésért felelős.
„…Osszátok meg Isten ezen áldását másokkal, és szálljatok szembe a jelenlegi egészségügyi rendszerrel és azokkal, akik még nem tudják, hogy a krónikus dehidratáció a legtöbb degeneratív betegség gyökere az emberi szervezetben.”
(Forrás: tudasfaja.com)

A rák 13 jele férfiaknál, amire figyelni kell

Sok férfi esetében a rák jelei másként mutatkoznak, a tünetek ugyanis más betegségeknek vannak beállítva. Fontos azonban tudni, hogy vannak bizonyos jelek, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, és ajánlatos egy orvosi vizsgálat által meggyőződni az egészségünkről.



Lássuk a 13 legbecsapósabb jeleket:

1. Vizelési nehézség

vécépapír
Ha hosszabb ideig észlelünk nehézséget a vizeletben, véres váladékot pisilés közben, vagy vért a spermában, azonnal keressük fel az orvost. Ne tudjuk be egy egyszerű felfázásnak, hiszen lehet súlyosabb a probléma. A merevedési zavar, főleg,ha rendszeres tényezővé alakul szintén orvosi vizsgálatot igényel. Ezek mind a prosztatarák jelei lehetnek. Az orvosok szerint sajnos már csak az “agresszív” szakaszban diagnosztizálják a rákot férfiaknál, ugyanis az arra utaló jeleket a férfiak többsége nem veszi komolyan. Minél előbb felismerhető egy betegség, annál jobb.

2. Here változások

orvosok ellenőriz
Csakúgy, mint a nőknél, tisztában kell lenni a testrészeink kinézetével. A nőknél a rendszeres mellvizsgálattal sokszor megelőzhető a rák, míg a férfiak esetében nincs megfelelő önvizsgálat. Ha változások lépnek fel: méretek változása, duzzadás, érzékenység, vastagság jelentkezik, lehetnek a hererák jelei, ami mindenképp orvosi vizsgálatot igényelnek.

3. Észrevehető bőrelváltozások

ellenőrzése bőr
Az 50 év körüli férfiaknál kétszer nagyobb a valószínűsége a bőrrákban való betegségben, mint a nőknél. A férfiak ugyanis 40%-kal hajlamosabbak a melanómára, és 60%-uk hal meg bőrrákban. Egy nemzetközi tanulmány szerint ennek az aránynak a különbsége annak tudható be, hogy a férfiak több időt töltenek a napon, mint a nők, kevésbé használnak napvédő krémeket. Mivel hajuk kisebb, több a fejbőrön a szabad felület, így máris nagyobb bőrfelületen alakulhat ki rák. Az orvosok véleménye az, hogy a bőrön lévő elváltozásokat mindenki anyajegyeknek, illetve kisebb foltoknak tudják be, pedig az esetek többségében a bőrrák jelei mutatkoznak. Leggyakoribb felismerhetőségük, hogy formájuk szabálytalan (nem kerek), színük sötét.

4. Sebek vagy fájdalom a szájban

szájsebből
Nem kell minden herpesz esetében a legrosszabbra gondolni, de ha a szájon belül, a fogak tövében, a szájpadláson vagy a nyelven észlelünk sebet, ajánlatos megnézetni egy orvossal. Ezek általában fehéres vagy piros foltok, duzzadtak, enyhén zsibbadnak. Különösen azoknál a férfiaknál lehet jellemző, akik már hosszabb ideje rendszeresen dohányoznak, így van lehetőség a szájüregi rák kialakulására.

5. Krónikus köhögés

krónikus köhögés
Ha a köhögés 3 vagy több hétig tart, lehet esély a tüdőrákra. Mindenképp súlyos esetről van szó, ha a köpetben vért vagy vércsíkokat észlelünk, ez ugyanis egyértelmű jele a belső sérülésre, betegségre.

6. Véres széklet

elérve WC-papír
Ez lehet egy szimpla aranyér tünete, de a vastagbélrák előreutaló jele is. A szűrővizsgálattal a kételyek eloszlathatóak, az 50 év feletti férfiaknál ajánlott a rendszeres kivizsgálás. A székrekedés és az aranyér ártalmatlan betegség, de hogy teljes mértékben megnyugodhassunk, ajánlott a vizsgálat.

7. Gyomorfájás, hányinger

gyomorfájdalom
Mindennapi gyomorfájások okozhatnak ilyen tüneteket, de ha a fájdalom hosszabb ideig fennáll, lehet szó rákról. A fentiekhez hasonlóan, a teljes meggyőződést akkor érhetjük el, ha felkeressük orvosunkat.

8. Gyakori láz vagy fertőzések

ellenőrzése hőmérséklet
Ha általában jó egészségnek örvendünk, de az utóbbi időben egyre több megbetegedés, láz vagy fertőzés ér, gyanakodhatunk komolyabbra is. Jobb félni, mint megijedni. A rákos vér ugyanis rendellenességet okoznak a fehérvérsejtekben, így az immunrendszer gyengül, a szervezet pedig hajlamosabb a fertőzésekre. Nem kell mindent influenza tünetnek titulálni.

9. Nyelési nehézség

nyelészavarral
Ha a torokfájás 2 vagy több hétig fennáll, a tünetek pedig nem enyhülnek, korai jelei lehetnek a torok- vagy gyomorráknak. Olykor a -főleg- a férfiak alábecsülik a megfázásokat, és nem fordulnak orvoshoz. Ezzel követnek el a legtöbben hibát, ugyanis a belső betegségek ha 1-2 nap múlva is fennállnak, szakértelmet igényelnek.

10. Véraláfutások

véraláfutásokat
Egy véletlen zúzódás esetében természetesen nem kell aggódni, de ha ütés nélkül keletkeznek zúzódások, véraláfutások a testen, különösen a kéz területén, ajánlatos orvoshoz fordulni. A szokatlan véraláfutások ugyanis lehetnek a leukémia jelei. Idővel a leukémia rontja a vér oxigénszintjét.

11. Megmagyarázhatatlan fogyás

álló skálán
Aki fogyni akar, annak a fogyás egy igazán jó dolog, de ha az étvágyunk jó, diétát pedig nem folytatunk és hirtelen csökken a súlyunk, akkor annak valami oka van. A szakemberek szerint a fogyás lehet egy mellékhatása a rák különböző fajtáinak, például a nyelőcső-, hasnyálmirigy-, vastagbél-, gyomorrák egyikének.

12. Tartós fáradtság

ásítás
Mindenkinek vannak gyengébb napjai. Azonban ha egy hónapon belül több alkalommal érezzük magunkat meglepően fáradtnak, légszomjunk van, lehet szervezetünk jelzése a rákos megbetegedés esetében. Ne csak pihenéssel vagy szabadsággal gyógyítsuk magunkat, hanem essünk túl egy kivizsgáláson is.

13. Krónikus fejfájás

krónikus fejfájás
Ha nem vagy hajlamos a fejfájásra, a migrénre,de az utóbbi időben feltűnően sokszor bukkant fel a fájdalom, lehet agydaganat előjele, ami a fájdalommal zavarja az idegeket.
(Forrás:tudasfaja.com)

2015. január 5., hétfő

A cukorbetegség



Magyarországon félmillió ember szenved cukorbetegségben, s ez a szám napról napra növekszik. A betegség a szervezet anyagcseréjének krónikus megbetegedése, melyet a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon elégtelensége vagy hiánya okoz. A szervezetben az inzulin juttatja a sejtekbe a cukrot, szabályozva ezzel a vér cukorszintjét. Az inzulin hiánya által kórosan magas cukorszint halmozódik fel a vérben és a vizeletben, s ez különböző következményeket, tüneteket von maga után.
A betegség típusai
A cukorbetegség tünetei sok esetben hasonlóak, de azok valójában két külön főcsoportba oszthatók.
I-es típusú cukorbetegség
Általában fiatalkorban jelentkezik. Genetikailag erre hajlamosabb egyénekben, negatív környezeti tényezőkhatására hirtelen egy rossz mechanizmus, egy autoimmun (negatív védekezési) folyamat jelenik meg, melynek hatására az összes inzulintermelő sejt elpusztul. Így azok nem tudják csökkenteni a vér cukorszintjét. Erre megfelelő gyógymódot csak a kívülről – injekciós formában – juttatott inzulin jelent.
Tünetei
A betegség gyorsan alakul ki, kismértékű genetikai öröklődést mutat, a betegek általában soványak. Jellegzetestünetei közé tartozik: sok vizelet, fogyás, szomjúság.
Mit tehet Ön az I-es típusúcukorbetegség ellen?
A betegség hirtelen és nagyrészt genetikailag öröklött tényezők hatására történik, de a stresszmentes életmód mindenképp csökkentheti ennek esélyét. Az I-es típusú cukorbetegség esetében nagyon fontos a napi bevitt szénhidráttartalom figyelése. A szénhidrát tartalmú ételek növelik legnagyobb mértékben a vér cukorszintjén. Eltérő nézetek vannak jelen a betegség kialakulásának lehetséges okával kapcsolatban: egyes irányzatok szerint a csecsemőkorban adott tehéntej tartalmú összetevők, más nézet szerint vírus okozta fertőzések kezdik pusztítani a hasnyálmirigysejteket. Kiemelten fontos a kiegyensúlyozott étrend követése és a vércukor szinten tartása. Amennyiben a családban előfordult I-es típusú cukorbetegség, gyakori szűrővizsgálat ajánlott.
II-es típusú cukorbetegség
Felnőttkori betegségként tartják számon, de sajnos a modernkori életformának (chips, cukorkák, tv, videojátékok, számítógép) köszönhetően egyre inkább lefelé tolódott az életkor a felismert cukorbetegek körében. Az I-es típusnál sokkal gyakrabban fordul elő a II-es típusú cukorbetegség. Ebben jelentős szerepet játszik a páciens életmódja, táplálkozása. A II-es típus esetében jelen van a szervezetben az inzulin, de annak hatékonysága csökken, az inzulinelválasztó mechanizmus romlik, a sejtek egyre inkább érzéketlenné válnak az inzulinnal szemben. Ennek hatására emelkedik a vércukorszint, s az inzulint termelő sejtek még több inzulint termelnek. Majd végül az inzulintermelés kimerül. A betegek kezelésére kezdetben elegendő lehet az életmód- és a táplálkozási szokások megváltoztatása. A későbbiekben gyógyszeres kezelés, mely csökkenti a vér cukorszintjét, illetve növeli az inzulin hatását. Az inzulintermelés kimerülését követően az I-es típushoz hasonlóan injekciós formában inzulinpótlás válik szükségessé.

Tünetei
A II-es típusú cukorbetegség általában tünetszegényen zajlik. Éveken keresztül is diagnosztizálatlan maradhat, de gyakori tünetként jellemző a betegekre az elhízás, magas vérnyomás, nagy has (körfogat), mely a mozgásszegény életmódnak és az egészségtelen táplálkozásnak is köszönhető. Felszaporodása, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedésekre való fokozott hajlam jellemezheti a betegeket. (A felsorolt érrendszeri betegségekre utaló rizikófaktorok együttes fennállása esetén a betegség kialakulásának kockázatai nem összeadódnak, hanem összeszorzódnak, s ezzel rohamos mértékben növelik stroke-események kockázatát. A II-es típus csak lassan alakul ki és válik látványossá, gyakran sajnos csak akkor válik felismertté, amikor már bekövetkezett a szívinfarktus vagy az agyi érkatasztrófa. Manapság ez a tünetegyüttes metabolikus szindróma néven vált ismertté.) 

A cukorbetegség mértékének megfelelően eltérő tünetek tapasztalhatók.
Általános tünetek:
fáradtság, teljesítménycsökkenés. Emelkedett vérinzulinszint miatt (a II-es típus kezdeti fázisában jelentkező): farkasétvágy, izzadás, fejfájás. Magas vércukorszintre jellemző tünetek: nagy mennyiségű vizelet gyakori ürítése, szomjúság, sok folyadék fogyasztása, fogyás. Folyadék- és elektrolitháztartás-zavar tünetei: éjszakai vádligörcs, látászavarok (a lencse víztartalmának változása miatt). Bőrtünetek: viszketés, bakteriális és gombás bőrfertőzések, vöröses arcszín. Potencia- vagy menstruációzavarok.


Mit tehet Ön a II-es típusú cukorbetegség megelőzése érdekében?
A rossz táplálkozási szokások, ülőmunka, sok fekvés, negatív irányba befolyásolhatják a betegséget. Azok az emberek, akik hízás esetén csak a hasukra híznak, nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Alapjában véve a II-es típusú cukorbetegség is örökletes tényezőket mutat, de az életmód ezt rendkívüli módon befolyásolhatja. Fontos a testsúlycsökkentés, a megfelelő étrend kialakítása: a rostokban dús táplálkozás, az alacsony glikémiás indexű (az azonos mennyiségű glükózhoz viszonyított alacsony vércukoremelő) ételek (zöldség, gyümölcs, állati fehérje és zsír) fogyasztása. Mindezek mellett kerülendők a gabonafélék, a burgonya, a kukorica, a cukor és a tejtermékek. A csicsóka alapvető inzulinforrásnak számít, így annak fogyasztása ajánlott. Az étrend fehérjetartalma az összes energiabevitel 20%-át tegye ki: ezen belül 2/3 növényi, 1/3 állati eredetű formában. Az összes energiamennyiség 30%-ánál ne legyen magasabb a bevitt napi zsírmennyiség. Ezen belül minél nagyobb mennyiségben szerepeljen többszörösen telítetlen zsírsav. Napi 5-6-szori étkezés javasolt. Kávé, tea megengedett, de alkohol fogyasztása nem ajánlott. Megfelelő táplálkozás mellett rendkívül fontos a napi rendszeres testmozgás.
Terhesség alatti, gesztációs cukorbetegség
A cukorbetegség egy átmeneti formája a terhesség alatti, ún. gesztációs diabétesz. A terhesség alatt romlik a cukoranyagcsere, emelkedhet a vércukorszint, ami a fejlődő magzat számára káros lehet.
Tünetei
Ez az állapot viszonylag tünetszegény, ezért minden kismamánakrészt kell vennie szűrővizsgálaton, hogy szükség esetén anyagcseréjét diétával, esetleg inzulinnal mielőbb helyreállítsák.
Szövődmények
Rendkívül fontos a cukorbetegség időben való felismerése, az életmódváltás, illetve gyógyszeres, szükség esetén injekciós kezelés. A cukorbetegség komolyabb esetekben különböző, rendkívül veszélyes szövődményekhez vezethet: I-es típus esetén előfordulhat diabéteszes kóma. Ekkor a szervezet nem tud cukrot felhasználni az energiatermelés érdekében, ezért izom és zsír kerül lebontásra. Mindkét betegség esetén előfordulhat szövődményként szívkoszorúér betegség, stroke, vesebetegség, idegkárosodás, valamint a lábfej elégtelen vérellátása miatt amputáció válhat szükségessé. A retinában okozott károsodás mértéke sok esetben sajnos a vakságig vezet. Ezért rendkívül fontos a betegség időben való felismerése és kezelése, illetve a teljes életmódváltás.

(Forrás: 1aPHARMA)

Mi a magas vérnyomás betegség?

Meghatározás
Magas vérnyomásról beszélünk, ha valakinek ismételt mérésekkel 140/90 Hgmm feletti átlagértéket mérünk. A vérnyomásmérővel mért harmadik érték a pulzus, amely normál esetben 60–100/perc értékhatárok között változik. A vérnyomás az az erő, amelyet a vér gyakorol az ütőerek falára. A vérnyomás függ a szívösszehúzódások erejétől, szaporaságától, és az áramlási ellenállástól. Az ellenállást befolyásolja a vérerek rugalmassága és átmérője, valamint az, hogy mennyi vér áramlik át rajtuk. A vérnyomás egy dinamikusan változó paraméter; emelkedik és süllyed az egyén aktivitásától, a napszaktól, valamint a fizikai terheléstől és stressztől függően. Az említett faktorok – aktivizálva az úgynevezett szimpatikus idegrendszert – pulzust és vérnyomást emelnek. A vérnyomást befolyásoló tényezők közé tartozik a szervezet sóháztartása, a folyadék kiválasztását szabályozó hormonok, a vérerek rugalmassága, tágulása vagy összehúzódása. Ha valamelyik szabályozó mechanizmus károsodik, a magas vérnyomás "rögzül" és kialakul a hipertónia betegség.
Tünetek
A hipertónia sajnos nagyon tünetszegény, ezért szűréssel (=rendszeres vérnyomásméréssel) keresni kell. A legtöbb páciens enyhe fejfájást, esetleg szédülést, látászavart, fülzúgást, szapora szívverést, alvászavart vagy indokolatlan nyugtalanságot, idegességet tapasztal.
Szövődmények
A fel nem ismert magas vérnyomás tartós fennállás esetén károsíthatja a vesét, az agyat, a szemet és a szívet. Ennek következtében agyvérzés, szívinfarktus, szívelégtelenség, látászavarok, vesebetegség alakulhat ki. A szövődmények fellépte függ a vérnyomás mértékétől és a társbetegségektől. Ilyenek az egyidejűleg fennálló cukorbetegség, magas vérzsírszint, vesebetegség. Az együttes szív- és érrendszeri rizikószint (amely mutatja, hogy mennyi esélye van egy személynek, hogy 10 éven belül szívbetegségben haljon meg) kiszámítható a SCORE chart nevezetű táblázattal orvosi segítséggel.
Okok
A magas vérnyomás oka nagyrészt ismeretlen, általában örökletes tényezőkre vezethető vissza. Az ismert okok döntő többsége hormonális eredetű (pajzsmirigy-túlműködés, mellékvese-betegség, vesebetegségek, terhesség alatti hipertónia). Bár az okot sokszor nem lehet azonosítani, néhány faktorról tudjuk, hogy növeli a hipertónia kialakulásának esélyét, és súlyosbítja a már fennálló magas vérnyomást. Ezek a következők:
  • Elhízás (a hasi zsírszövet nagy érellenállást jelent)
  • Kevés mozgás (zárva vannak az úgynevezett rezisztenciaerekben lévő kis szelepek, amelyek a vérelfolyást segítik)
  • Dohányzás (érösszehúzódás, vérnyomásemelő anyagok szintjének emelkedése a nikotin hatására)
  • Túlzott alkoholfogyasztás (vérnyomásemelő anyagok szintjének emelkedése az alkohol hatására)
  • Túlzott sóbevitel (vízvisszatartás és vérnyomásemelő anyagok szintjének emelkedése a szervezetben)
  • Fogamzásgátlók (hormonhatás)
  • Bizonyos gyógyszerek, például szteroidok, kokain és amfetaminszármazékok szedése
A vérnyomásmérés értelmezése
A vérnyomás mérésénél két értéket határozunk meg. Ezek közül az első magasabb: a szisztolés nyomás, azaz a nyomásnak a vérerek falát terhelő csúcsértéke a szív összehúzódásakor. A második a diasztolés nyomás, amit a szív pihenő fázisában az erek rugalmasságuknál fogva tartanak fenn. A nagyon alacsony "perérték" önmagában még nem kóros, de a két vérnyomásérték különbsége – amely a "pulzusnyomást" adja – 60 Hgmm átlagérték felett független rizikófaktora az érrendszeri megbetegedéseknek. Mindkét értéket higanymilliméterben (Hgmm) mérik, és azokat szisztolés/diasztolés nyomásértékekként adják meg. Például 120/80 Hgmm vérnyomás esetén a szisztolés nyomás értéke 120, a diasztolés nyomásé 80 Hgmm, jelölése 120/80. A vérnyomás folyamatosan változó, de nyugalmi helyzetben felnőtteknél általában a következőképp jellemezhető:
  • Normális vérnyomás: 120 Hgmm-nél kisebb szisztolés és 80 Hgmm-nél alacsonyabb diasztolés érték.
  • Hipertónia, 1. stádium: a szisztolés nyomás 140–159 Hgmm és/vagy a diasztolés 90–99 Hgmm.
Létezik 2. és 3. stádium is amely a súlyosságra utal, de ennek megítélése szigorúan orvosi feladat. A vérnyomásmérés technikája: Lehetőség szerint karos mandzsetta használata javasolt. A vizsgálatot ülő helyzetben leginkább a reggeli órákban 6-9 óra között vagy az ébredés utáni első órában, nyugalmi helyzetben javasolt végezni. Időnként esti mérés is indokolt. Ha a mért érték magas, negyed óra múlva újbóli mérés javasolt, majd ezen értékek lejegyzése egy vérnyomásnaplóba. Rosszullétek alkalmával a vérnyomásmérés hasznos lehet. Orvosi viziteken a napló bemutatása hasznos lehet. 

Mit tehet Ön a magasvérnyomás-betegség megelőzése érdekében?
  • Mozogjon rendszeresen legalább másnaponta 30–50 percet!
  • Étkezzen egészségtudatosan (sószegény, kalóriában kiegyensúlyozott étrend). Egyen több halat, zöldséget és gyümölcsöt!
  • Ne fogyasszon egy egységnyi alkoholnál többet naponta (1E = 1 dl bor; 2,5 dl sör; 0,3 cl tömény ital)!
  • A dohányzás megkettőzi a szív-ér rendszeri betegségek kialakulásának esélyét, ezért csökkentse, majd hagyja el!
  • Keresse fel háziorvosát, aki tanácsokkal és szükség esetén gyógyszerrel segít a célvérnyomás beállításában!
Javasoljuk, hogy ellenőrizze rendszeresen vérnyomását.
Adjon esélyt az egészséges életnek!
(Forrás: 1aPHARMA)

Szabálytalan vérnyomásmérés? Tévesen betegnek minősített emberek? (Dr. Lenkei Gábor)

Sok emberhez még nem jutottak el ezek a fontos információk:

Szabálytalan vérnyomásmérés?
Tévesen betegnek minősített emberek?

Azt tapasztaltam, hogy egyre több és több embert minősítenek – megalapozatlanul – magas vérnyomásos „beteg”-nek, és egyre több és több emberrel szedetnek feleslegesen veszélyes mellékhatásokkal bíró vérnyomáscsökkentő gyógyszereket.

Van egy nagyon egyszerű, nagyon józan szabály:


Mielőtt magas vérnyomásos betegnek minősítenének valakit, első lépésként szabályosan kellene megmérni a vérnyomását.

Igen!!! Van szabályos és van szabálytalan, téves eredményhez vezető vérnyomásmérés!!!

A vérnyomásmérés csak akkor megbízható és hiteles, ha betartjuk az erre vonatkozó szigorú szabályokat.
Egyébként téves, hamis, félrevezető vérnyomás értékeket fogunk kapni.

Megmutatom Ön

nek, hogy mik az érvényes vérnyomásmérés szabályai.
Ezeket a szabályokat nem a kisujjamból szoptam. A Magyar Hypertonia (hypertonia = magas vérnyomás) Társaság állásfoglalásában közzétett elveket fordítottam le Önnek egyszerű, érthető nyelvre.

A szabályok a következők:

• Egyetlen vérnyomásmérés alapján senkit sem szabad magas vérnyomásos betegnek minősíteni!

• Mielőtt megmérjük a vérnyomást, meg kell győződnünk arról, hogy az illető a mérést megelőző fél órában nem ivott teát, kólát, kávét, energiaitalt, vagy egyéb koffein tartalmú italt, és nem dohányzott. 
Egyébként hamisan magas értéket kapunk.

• Vérnyomást csak kiürített húgyhólyag mellett szabad mérni.
Egyébként hamisan magas értéket kapunk.

• A mérést megelőzően a páciensnek legalább 5 percig kell pihennie egy számára semleges környezetben. Ez a környezet nem lehet zajos, semleges hőmérsékletűnek kell lennie, és olyannak, amelyben az illetőt nem éri izgalom.
Egyébként hamisan magas értéket kapunk.

• A vérnyomást csak az illető testi adottságaihoz illeszkedő méretű mandzsettával szabad mérni. (A mandzsetta az, amit a karra tekerünk, és felfújjuk levegővel.) 
Négy különböző méretű mandzsetta közül kell kiválasztani az adott személy számára megfelelő méretet.

• A vérnyomásmérés ideje alatt nem beszélhet sem a vizsgáló személy, sem a vizsgált személy.

• A vizsgált személynek kényelmes karosszékben kell ülnie, olyanban, ami nagyon jól megtámasztja a hátát és a karját. 
Nem mérünk tehát vérnyomást pl. kis kerek forgószéken (zongoraszék), úgy hogy nincs jól megtámasztva a hát és nincsenek kényelmesen alátámasztva a kar.
Ha ez a feltétel nem teljesül, akkor tévesen magasabb értéket forgunk mérni.

• A vérnyomásmérés alatt a vizsgált személy nem teheti keresztbe a lábait, mert ez tévesen magasabb értéket okoz.

• A felkarnak a szív magasságában kell lennie, kényelmesen megtámasztva, enyhén behajlított könyökkel. Ha a kart alátámasztás nélkül feltartjuk, az tévesen magasabb vérnyomás értéket eredményez.

• Minden esetben egymást követően legalább két-három alkalommal kell megmérni a vérnyomást, mégpedig úgy hogy az egyes vérnyomásmérések között legkevesebb egy-két perc szünetet kell tartani. 
A két-három mérés eredményéből kell átlagot számolni.

• A vérnyomásmérés megkezdése előtt a vizsgált személyt tájékoztatni kell arról, hogy többször is meg fogjuk mérni a vérnyomását, de ebből ne következtessen arra, hogy bármi baj lenne a vérnyomásával. Ezt azért tesszük, mert ez az előírás, és mert több mérés eredményéből kell majd átlagot számolnunk.

• Ha a helyesen kivitelezett vérnyomásmérés ellenére is magas vérnyomásra gyanakszunk, akkor következő lépésként a vérnyomást meg kell mérni
o mindkét karon – ülve,
o mindkét karon – állva,
o és mindkét karon – fekve is,
o valamint meg kell mérni mindkét alsó végtagon is.
Ez további legalább nyolc kötelezően elvégzendő vérnyomásmérést jelent.

• Minden esetben meg kell győződnünk arról, hogy az illető vérnyomását nem befolyásolja aggodalom, izgalom.
Tapasztalat, hogy az orvos látványa, az orvosi vizsgálat ténye már önmagában is, nagyon sok esetben magasabbra emeli a vérnyomást.
Ezt nevezik – az orvosok fehér köpenyére utalva – „fehérköpeny hipertóniának”, azaz az orvos közelsége által kiváltott magas vérnyomásnak.
Mielőtt magasnak minősítenénk egy illető vérnyomását, minden esetben ki kell zárnunk a „fehérköpeny hipertónia” lehetőségét.

• Ha mindezek a feltételek teljesültek, és az illető vérnyomása – valóban szabályos méréssel is – magasnak tűnik, akkor a személyt ki kell képezni arra, hogy meg tudja mérni a saját vérnyomását. 
A saját otthonában, zavaró körülményektől mentes környezetben.
Ezzel zárható ki például a „fehér köpeny hipertónia” lehetősége.
Az illetőnek az otthonában több napon át, naponta több alkalommal kell szabályosan megmérnie a vérnyomását, a mért értékeket fel kell jegyeznie, és ezekkel vissza kell mennie az orvosához ellenőrzésre.

• Amennyiben a vérnyomás – a fentiek betartása mellett – minden kétséget kizáróan magasnak bizonyul, akkor első lépésként gyógyszermentes módszerekkel kell próbálkoznunk.

• Gyógyszerrel csak akkor indítunk, ha az illető állapota olyan súlyos, hogy elkerülhetetlennek tűnik az azonnali gyógyszeres kezelés.

Azt tapasztaltam, hogy az esetek többségében nem alkalmazzák a vérnyomásmérés szabályait, így a kapott mérési eredmények megkérdőjelezhetőek.

Azt is tapasztaltam, hogy nagyon sok esetben már egyetlen vérnyomásmérés alapján is – szabálytalanul – magas vérnyomásos betegnek minősítenek embereket, és azonnal elrendelik számukra a vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedését.
Életfogytig!

Ezért tettem közzé a fenti információkat.
Talán sikerül megmenteni néhány embert attól, hogy hamis betegségtudattal éljen, és attól, hogy feleslegesen szedjen vérnyomás csökkentő gyógyszereket.

(Forrás: fb)